Kapcsolat | Fotógalériák | Rendezvények | A Masat-1 felbocsátásának nyilvános közvetítése a BME Q épületének QB404-es terméből
Mind a négy jelentős televízió híradójában, illetve esti, beszélgetős hírműsorokban is beszámoltak róla, hogy a Masat-1 pályára állt!
Az ESA Francia Gayanán, Korou városa mellett lévő űrközpontjából fellőtték első útjára az új, kifejezetten kis terhek (0,3-2,5T) felvitelére tervezett Vega típusú hordozórakétát, benne pedig Őt! Az orrkúpba betárazott, és végül sikeresen pályára bocsátott két nagyobb és hét kisebb műhold között ott volt a BME-VIK büszkesége, Magyarország első, teljes egészében hazai fejlesztésű műholdja, az 1U CubeSat osztályú MASAT-1 kisműhold. A projekt már 2007 óta fut, az űreszköz anyagköltsége hivatalosan mindössze 30..40 millió forint volt. Egy ízben a Spot is adott hírt a programról, és az akkor még igencsak félkész állapotban bemutatott Masatról.
A több mint két tucat fős csapat, zömében az Elektronikus Eszközök Tanszék és a Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék diákjai, közel 60.000 munkaórát fektettek abba, hogy BME bekerüljön végre, a diákműholddal rendelkező egyetemek elit táborába.
A QB404-es előadóban felsorakozott tagok mintegy 100 percig a Vega rakéta négy fokozatának hibátlan működéséért, P-POD-okból történő sikeres kilökődésért, és a most már híres-hírhedt vezérlés + villamos hevítú + mérőszalag + harcsázó damil egységekből álló, automatikusan kinyíló antenna sikeres akciójáért szorítottak, nyilatkoztak a televízióknak, rádióknak, bloggereknek, részt vettek stúdióban felvett interjúkon is, de a munka eközben sem áll meg! Már az első vételi pozícióba kerüléskor, délután három órakor (GMT+1,00h), azaz a menetrendhez képest kb. 5 perccel előbb, a Masat-1 tisztán bejelentkezett a földi állomásra, rendben ontotta magából a telemetriai adatokat, és végrehajtotta a számára küldött parancsot. A diákműholdak eme kis rajából bizony nem ment az összesnek ilyen remekül. Nem tudom, hogy mindebből mennyi volt köszönhető a szerencsének (légköri viszonyok, földi állomás földrajzi elhelyezkedése, a műhold, és rajta a botantenna aktuális irányultsága), és mennyi az előrelátó tervezésnek, a gondos kivitelezésnek, és a precíz tesztelésnek, de lényeg így is, úgy is az, hogy a Masat-1 számunkra, a fényképezőgép mögül igazi, ráadásul folytatásokat ígérő sikertörténetnek tűnik! Kitüntetve érezzük magunkat, hogy éppen a Spot fotókör volt az egyetlen média, aki felvételeket készíthetett az első kapcsolatfelvételnél a földi állomáson.
Munkánkat felszereléssel támogatták: Nikon Magyarország Kft. (Nikon D3 kamera, objektív, vaku), Tripont Kft. (Pocket Wizzard). Köszönjük nekik!
- « prev
- 1
- next »
Not yet rated